>

توصیه های حفاظتی اسناد

حفاظت اسناد و مدارک طبقه بندی شده :

یکی از اهداف حفاظتی ؛ اسناد ، مدارک و اطلاعات هستند . حفاظت از اسناد و مدارک یکی از مهمترین اقدامات تأمینی درجهت صیانت و حفاظت از منابع اطلاعاتی و حیاتی هر نظام سیاسی و امنیتی به ویژه سازمان های اطلاعاتی به شمار می آید .
از آنجا که اسناد و مدارک (طبقه بندی شده ) مربوط به دوایر دولتی و سازمان های اطلاعاتی حاوی مطالب و اخبار و اطلاعاتی هستند که بعضاً نقاط ضعف و قوت ، برنامه ها و طرح ها ، رویه های کاری ، وضعیت نیروها ، امکانات و مقدورات سازمانی را منعکس می سازد ، از این رو سازمان های اطلاعاتی حریف و گروه های مخالف و معاند داخلی تمامی سعی خود را درجهت جمع آوری و دست یابی به این گونه اسناد و مدارک معطوف نموده و دراین راستا از عوامل انسانی و ابزارهای فنی و الکترونیکی مختلفی برای نیل به مقصود استفاده می نمایند .به طور کلی هنگامی که تصور شود ، افشاء و یا دسترسی عوامل غیرمجاز و یا مفقود شدن یا وارد آمدن خسارت فیزیکی به سندی برای منافع کشور ، سازمان ، مؤسسه و یا افرادی زیان آور باشد ، لازم است برای حفاظت و مراقبت از آن اسناد تلاش و برنامه ریزی نمود و ترتیبات حفاظتی به خصوص به اجرا درآید ، تا حفاظت سند تضمین گردد . این ترتیبات حفاظتی می بایست شامل دستوراتی در مورد چگونگی رفتار با سند برای تمام عمر آن باشد ، تا اولاً اطمینان حاصل گردد ، تنها افرادی که صلاحیت و نیاز به آن سند خاص را دارند به آن دسترسی خواهند داشت ، ثانیاً از آسیب پذیری فیزیکی سند در قبال تهدیدات مختلف جلوگیری نماید. اقداماتی که برای حفاظت اسناد به عمل می آید به مقدار زیادی به سطح طبقه بندی حفاظتی آن بستگی دارد هر چه سطح طبقه بندی سندی بالاتر باشد ، برای حفاظت آن باید تلاش بیشتری به عمل آید . علاوه برآن شرایط زمانی ، مقدورات قانونی و سازمانی، زمان و مکان نگهداری نیز از جمله عواملی هستند که دراین رابطه نقش دارند.

 

توصیه های حفاظتی :

۱- هرگز نسبت به حمل وسایل و اسناد و مدارک شخصی خود از محیط زندگی و کار بی تفاوت نباشید.

برخی افراد در جیب، کیف و دیگر وسایل شخصی خود اسناد و مدارک یا ‏‏‏‏کاغذهای یادداشت و ... قرار داده و به همراه خود حمل می‏کنند. این کار موجب می‏گردد افراد دیگر به ‏طور تصادفی به این اسناد دسترسی پیدا کنند.

 ۲- هرگز در محیط‏های متفرقه کیف اسناد و مدارک را از خود جدا نکنید.

بعضاً مشاهده می‏گردد، برخی افراد کیف و اسناد و مدارک خود را در محیط کار دیگران گذاشته و برای کارهای متفرقه محیط را ترک می‏ کنند.  لذا هرگز اسناد و مدارک خود را در هیچ شرایطی از خود جدا نکنید تا دچار عواقب بعدی آن نگردید.

 ۳- هرگز در مواقع غیر ضروری اسناد و مدارک را به همراه خود حمل نکنید.

بعضی افراد عادت به حمل اسناد و مدارک غیرضروری داشته و گاهی اوقات آن‏ها ‏را در داخل اتومبیل گذاشته و به خرید یا ‏‏‏‏کارهای متفرقه می‏روند. به همراه داشتن اسناد و مدارک همیشه مسئولیت افراد را نسبت به حامل آن‏ها ‏سنگین‏تر نموده و خطرات سرقت برای آن‏ها ‏متصور است. لذا پیش‏نهاد می‏گردد، هر روز کیف اسناد و مدارک خود را بازدید کرده و مدارک اضافی را از آن خارج نمائید.

ارتباط با دفتر تهران

آدرس: خیابان ولی عصر - بالاتر از میدان ولی عصر - روبروی سینما استقلال

شماره های تماس:

021-88899986

021-88897152

ارتباط با دفتر سیرجان

آدرس: شهرستان سیرجان - کیلومتر 50 جاده شیراز - مجتمع سنگ آهن سیرحان

شماره های تماس:

034-41423480

034-41423481

ایمیل روابط عمومی مجتمع

info@msas.ir

لطفا یک ماژول برای منوی همبرگری در نظر بگیرید